Pořiďme si teploměr
Dnes si řekneme, jaké další pomůcky jsou pro práci s pralinkami potřeba. Moc jich není a většinu už stejně v kuchyni máte.
Začneme miskou. Na jednu pralinkovou formu je třeba asi 250 - 300 g čokolády, takže si vezměte mísu, do které se vám potřebné množství čokolády vejde a ještě tam zbyde dost místa, abyste rozpuštěnou čokoládu pohodlně zamíchali (a že se u toho namícháte). Pokud rozehříváte čokoládu ve vodní lázni, můžete užít mísu nerezovou, pokud rozehříváte v mikrovlnné troubě, bude se vám hodit mísa plastová.
Já ale používám mísu skleněnou. Ta má jen jednu nevýhodu, a to že je trochu těžší než zmíněné dvě, a proto se při práci s ní rychleji unavíte. Ale taky má spoustu výhod - dá se použít v mikrovlnce i nad párou, oproti nerezové se tak rychle nezahřívá, na stěnách plastové pak ulpívá mnohem víc čokolády než na skleněné, protože z hladkého skleněného povrchu lze čokoládu mnohem snáz setřít.
Ale to je můj názor, skleněná vyhovuje mně, s jakou budete pracovat vy, je jen na vás 😊
Pak si musíte pořídit teploměr. Ne, nebudeme o tom
diskutovat, nejde to nijak obejít. Jestli chcete dělat doma pralinky, pořiďte
si kuchyňský teploměr. Tečka. Na druhou stranu to není tak velká investice a
můžete ho použít kdykoli při vaření a pečení (a jestli jste zkoušeli makronky,
tak už ho stejně určitě máte 😉)
Můžete
použít tyčinkový nebo bezkontaktní. Tyčinkový je údajně přesnější (protože
bezkontaktní měří určitý rádius), bezkontaktní je rychlejší a bez nepořádku
(protože tyčinkový do té čokolády musíte ponořit a pak je celý od čokolády a
pak ho špinavý nemáte kam položit a ... no prostě mi ten nepořádek vadí 😊). Je
docela jedno, jestli ho koupíte za pár korun na Aliexpressu, nebo dráž
v domácích potřebách, žádný nikdy nebude měřit stoprocentně.
Zkuste změřit teplotu rozpuštěné čokolády pěti různými teploměry a každý bude měřit trochu jinou teplotu. Ještě že u čokolády nejde o desetiny stupňů 😉
Kromě silikonové stěrky (kterou všichni doma rozhodně doma máte) potřebujete ještě (ideálně) kovovou kartu. Tahle karta má spoustu využití, dá se s ní oddělovat kynuté těsto, zarovnávat obmazaný dort anebo stírat přebytečná čokoláda z pralinkové formy. Dá se použít i karta plastová, ale ta se časem poškodí a může dělat naspodu pralinek nevzhledné rýhy. V nejhorším případě lze použít i tupou stranu dlouhého nože, ale jak říkám, kupte si radši pořádnou kovovou kartu. Není drahá, skvěle se s ní pracuje a vydrží vám roky.
Víc už mě toho nenapadá. (Jestli chcete temperovat pomocí dvou špachtlí, budete potřebovat mramorovou desku a dvě špachtle - ale o tom zase jindy 😉)